2024-ը սկսել ենք շուկայի բոլոր հատվածներում մեր մրցակցային առավելությունների ամրապնդմամբ՝ զուգահեռ մասնակից դառնալով նաև տնտեսության զարգացման և կայունացման գործընթացին:
Zarkerak.am-ի հետ հարցազրույցում Հայէկոնոմբանկի վարչության նախագահ/գործադիր տնօրեն Արտակ Առաքելյանն անդրադարձել է Բանկի՝ 2023-ին գրանցած հաջողությունների, 2024-ի ծրագրերի, աշխարհաքաղաքական ու տնտեսական ներկա պայմաններում սեփական դիրքերում ամուր կանգնելու, ցանկալի գործատուի իմիջի և ոլորտում հաջողելու Բանկի որդեգրած մոդելի մասին։
-Պարո՛ն Առաքելյան, ինչպիսի՞ արդյունքներով Բանկն ամփոփեց 2023 թվականը։ Որո՞նք են լինելու առաջիկայում Բանկի գործունեության հիմնական ուղղությունները։
-2023 թվականն առաջընթացի հերթական տարի էր Հայէկոնոմբանկի համար՝ չնայած աշխարհաքաղաքական ու տնտեսական բազում մարտահրավերներին: Նախորդ տարին ամփոփեցինք կարևոր ձեռքբերումներով՝ եկամտաբեր ակտիվների աճ և ռեսուրսների ներգրավում, կապիտալի համալրում, գերազանցեցինք նախանշված ռազմավարական նպատակները՝ գրանցելով զգալի շահույթ: Ձեռքբերումներից կցանկանայի առանձնացնել նաև բաժնետոմսերի հաջող տեղաբաշխումները, ինչի արդյունքում բաժնետերերի քանակը գերազանցեց 7000-ը՝ հաստատելով ներդրողների կողմից Բանկը որպես հուսալի և շահավետ ներդրման ուղղություն ընկալելու փաստը: Հարկ եմ համարում նշել, որ Բանկը հաջողությամբ իրականացնում է 12 մլրդ դրամ ծավալով բաժնետոմսերի թողարկման գործընթացը, որից 2023թ. տեղաբաշխել է ավելի քան 3 միլիարդը, 2024թ. տարեսկզբին 3.7 միլիարդը, իսկ մնացած մասը կավարտի ընթացիկ տարում:
Ինչ վերաբերում է առաջիկա անելիքներին, նշեմ, որ 2024-ը սկսել ենք շուկայի բոլոր հատվածներում մեր մրցակցային առավելությունների ամրապնդմամբ՝ զուգահեռ մասնակից դառնալով նաև տնտեսության զարգացման և կայունացման գործընթացին: Պահպանելով միկրո, փոքր և միջին բիզնեսի ֆինանսավորման առաջնահերթությունը որպես տնտեսության շարժիչ գործոն՝ շարունակելու ենք ակտիվ վարկավորման քաղաքականությունը նաև գյուղատնտեսության, հիփոթեքային և սպառողական վարկավորման ոլորտներում: Առաջիկայում ևս մեր ուշադրության կիզակետում կպահպանվեն թվային տեխնոլոգիաների զարգացմանն առնչվող գործընթացներն առկա պրոդուկտների արդիականացման և նոր պրոդուկտների գործարկման մասով՝ առավել հարմարավետ լուծումներ առաջարկելով հաճախորդներին:
-Հայէկոնոմբանկն ամուր կանգնած է իր դիրքերում, ինչի մասին խոսում են դրական ցուցանիշները: Ո՞րն է Ձեր թիմի հաջողության բանալին։
-Այո՛, համակարգում Բանկը զբաղեցնում է իր ուրույն դիրքերը բոլոր հիմնական ցուցանիշներով և նախորդ տարում մեր գրանցած հաջողություններն այս առումով բավական խոսուն են: Այս ձեռքբերումները, անշուշտ, մեր ընկերության ամենակարևոր ակտիվի՝ մեր անձնակազմի միասնական տեսլականը կիսելու, միմյանց աջակցելու կարողության, աշխատանքին նվիրման ու համախմբվածության արդյունքն է:
Կարծում եմ, առաջիկա տարիներին ՀՀ բանկային շուկայում դիրքերի ամրապնդման և ակտիվապասիվային հիմնական ցուցանիշների գծով առավել հավակնոտ մասնաբաժին ունենալու նպատակը լիովին իրագործելի է ներկայիս թիմի համար:
-Ինչպե՞ս եք գնահատում Բանկի մրցակցային դիրքը և, առհասարակ, մրցակցությունը բանկային ոլորտում։
-Հիմնական ցուցանիշներով Բանկը համակարգում միջինից բարձր դիրքերում է, մրցակցությունը ոլորտում բավականին սուր է, և առավելություն են ձեռք բերում այն բանկերը, որոնք գործունեության հիմքում ունեն ավելի մատչելի ռեսուրսներ և վարում են ճկուն հաճախորդակենտրոն քաղաքականություն:
Բանկի հաջողությունները, կարծում եմ, պայմանավորված են մի շարք գործոններով. նվիրված ու պրոֆեսիոնալ թիմը կարևորելուց բացի, մենք ավանդաբար առաջնորդվել ենք կորպորատիվ կառավարման սկզբունքներով` խոշոր և փոքր բաժնետերերի իրավունքների հավասարությամբ և պաշտպանությամբ, գործունեության թափանցիկությամբ: Մրցակցությանը դիմակայելու, ունեցած դիրքերն ամրապնդելու, շուկայի փոփոխություններին արագ արձագանքելու և հաճախորդի պահանջմունքներին համահունչ պրոդուկտներով ներկայանալու համար վերջին տարիներին հատկապես հրամայական են դարձել թվային տեխնոլոգիաների ներդրման ուղղությամբ աշխատանքները, ինչն էլ շարունակաբար պահում ենք մեր ուշադրության կենտրոնում: Այս առումով մեր թիմն անգնահատելի մեծ աշխատանք է կատարել թե՛ Բանկի թվայնացման, թե՛ նորագույն տեխնոլոգիաները Բանկի հաճախորդների սպասարկման գործընթացներում արմատավորելու ուղղությամբ:
-Մարտահրավերներով լի ժամանակաշրջան է բոլոր ոլորտների համար։ Ի՞նչ խնդիրների եք հանդիպում Ձեր գործունեության ճանապարհին և ինչպե՞ս եք դրանք հաղթահարում։
-Մարտահրավերների պակաս, իրոք, չի զգացվում՝ սկսած սպասարկման որակի բարձրացմանն ուղղված քայլերից մինչև գործունեության ընդլայնման և հեռանկարային զարգացման համար անհրաժեշտ կապիտալի համարժեք մակարդակի ապահովումը: Խնդիրները բազմաթիվ են՝ նորագույն թվային լուծումների ներդրմանն ու տեխնոլոգիաների զարգացմանը զուգահեռ տեղեկատվական անվտանգության ապահովում, վարկային պորտֆելի աճին ուղղված և ռազմավարական նպատակներով պայմանավորված քայլերին զուգահեռ՝ ակտիվների որակի ընդունելի մակարդակի պահպանում և այլն:
Խոչընդոտները հաղթահարում ենք՝ ունենալով հստակ դրված նպատակներ, դրանց հասնելու մանրամասն և հանգամանալից մշակված ծրագրեր և արդյունավետ սխեմաներ, որոնց իրագործման համար յուրաքանչյուր օղակի ղեկավար պարզորոշ գիտակցում է իր առջև դրված խնդիրները և դրանց օպտիմալ լուծման քայլերի հաջորդականությունը: Խոչընդոտների հաղթահարմանը մեծապես նպաստում է ոլորտի կանոնակարգվածության բարձր աստիճանը և ՀՀ Կենտրոնական բանկի կողմից ռիսկերի վերահսկման արդյունավետ գործառույթի առկայության հանգամանքը:
-Միջազգային գործընկերների լայն ցանց և հագեցած օրակարգ։ Պարո՛ն Առաքելյան, ինչպե՞ս է Ձեր թիմին հաջողվում օտարերկրյա գործընկերների հետ ներդնել, զարգացնել ու պահպանել շահավետ համագործակցություն։
-Հայէկոնոմբանկն իր ստեղծումից ի վեր մեծապես կարևորել է Բանկի զարգացման ճանապարհին միջազգային ֆինանսական կառույցների ակտիվ դերն ու աջակցությունը և իր ռազմավարության հորիզոնում է պահել նմանատիպ ինստիտուտների կողմից իրականացվող տարատեսակ ծրագրերին մասնակցությունը՝ ձևավորելով գործակցության համարժեք փորձ և հմտություն:
Բանկը պատմականորեն և ավանդաբար հաջողում է միջազգային գործընկերների հետ համագործակցության բնագավառում: Այս ճանապարհին կարևոր էր Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (EBRD) հետ համագործակցության մեկնարկը դեռևս 2000թ.-ից, որն ամրապնդվեց ավելի ուշ Բանկի կանոնադրական կապիտալում վերջինիս մասնակցությամբ: Այս փաստը, իր հերթին, զգալի դրական ազդեցություն ունեցավ միջազգային ասպարեզում բանկի հեղինակության և բարի համբավի տարածման վրա: Ներկայումս Բանկը սերտորեն համագործակցում է ավելի քան 20 առաջնակարգ միջազգային ֆինանսական կառույցի հետ, ինչպիսիք են Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (EBRD), Ասիական զարգացման բանկը (ADB), Սևծովյան առևտրի և զարգացման բանկը (BSTDB), Ներդրումների և զարգացման գերմանական ընկերությունը (DEG), ԳԴՀ վերականգնման վարկերի բանկը (KFW), Հոլանդական զարգացման բանկը (FMO), շվեյցարական Symbiotics Investment SA, BlueOrchard Finance S.A. և responsAbility Investments AG և բելգիական Incofin Investment Management ներդրումային ընկերությունները և այլն, որոնց հետ հասցրել է իրականացնել ավելի քան 115 ծրագիր՝ ներգրավելով մոտ 630.0 մլն ԱՄՆ դոլարին համարժեք ռեսուրս՝ ուղղված երկրի ՄՓՄՁ զարգացմանը: Առհասարակ, միջազգային ոլորտն ամենազգայուն ու ամենօրյա հետևողականություն պահանջող ոլորտներից է և այն չվնասելու համար ծայրաստիճան կարևոր է պրոակտիվ, հաշվետվողական և թափանցիկ մոտեցումը:
-Որպես հասարակության մասնիկ՝ Հայէկոնոմբանկը կարևորում է սոցիալական պատասխանատվության ստանձնումը, մշտապես աջակցում է տարբեր ուղղություններով սոցիալական նախագծերի իրագործմանը: Որո՞նք կառանձնացնեք։
-Սոցիալական պատասխանատվությունը և սոցիալական նախագծերը միշտ գտնվում են Բանկի հիմնական բաժնետերերի՝ Սուքիասյան ընտանիքի և Բանկի ղեկավարության ուշադրության կենտրոնում: Առանց մանրամասնելու կամ առանձին ծրագրերի վրա կանգ առնելու՝ կցանկանամ ուղղակի ընդգծել, որ այդ քայլերի հիմքում ավելի լավ հայրենիք ունենալու կարևորագույն նպատակն է:
-Կա գնահատական, որ ՀՀ բանկերը մնում են ցանկալի գործատու։ Այսօր քանի՞ աշխատակից ունի Հայէկոնոմբանկը և ի՞նչ սկզբունքներով է առաջնորդվում գործատու-աշխատող հարաբերություններում։
-Բանկն այսօր ունի մոտ 1,000 աշխատակից (ևս մի քանի հարյուր աշխատակից ներգրավված է պատվիրակված ծառայություններ մատուցելու համար): Ընդհանրապես, գործատու-աշխատող հարաբերություններում կարևոր է, որպեսզի ղեկավար օղակն արդար ու անկողմնակալ վերաբերմունք դրսևորի աշխատակցի նկատմամբ, քանի որ հենց մոտիվացված մարդկային ռեսուրսն է աշխատանքի շարժիչ ուժը, նա է նպաստում աշխատանքի արդյունավետության բարձրացմանը, հետևաբար նաև՝ բիզնեսի զարգացմանը:
Այս առումով մենք կարևորում ենք մոտիվացիոն համակարգերի շարունակական լավարկումը, սոցիալական փաթեթների կիրառումը, պարգևատրման և, իհարկե, կադրային, մասնագիտական առաջընթացին, ուսման ֆինանսավորմանն ուղղված գործուն մեխանիզմները:
Հայէկոնոմբանկի դռները բաց են բոլոր նրանց համար, ովքեր ունեն համապատասխան գիտելիքներ, թիմում աշխատելու, հավելյալ արժեք ստեղծելու և զարգանալու ցանկություն ու եռանդ: Ավելին, մենք նախապատվությունը տալիս ենք նորավարտներին՝ համարելով, որ երիտասարդները, զերծ լինելով կարծրատիպերից, նոր շունչ կարող են հաղորդել Բանկի գործունեությանը:
-Պարո՛ն Առաքելյան, պատասխանատու պաշտոն եք ստանձնել, ի՞նչն է կարևոր այս գործում հաջողելու և լավ արդյունքներ գրանցելու համար։
-Հայէկոնոմբանկն իմ առաջին աշխատավայրն է. 2005թ.-ից ընդունվել եմ Հայէկոնոմբանկ և զբաղեցրել տարբեր պաշտոններ՝ մասնագետից մինչև գործադիր տնօրենի տեղակալ, իսկ 2023թ. հունիսից զբաղեցնում եմ Բանկի գործադիր տնօրենի պաշտոնը: Արժևորում եմ այդ տարիների ընթացքում ձեռքբերված փորձն ու հմտությունները, որոնք, անշուշտ, օգտագործվում են հօգուտ Բանկի զարգացման և նոր նշաձողի նվաճմանը:
Բանկն արդեն իսկ ունի 33 տարվա պատմություն, և այդ տարիների ընթացքում ձևավորվել են կառավարման այնպիսի մոտեցումներ, որոնցով այն առանձնանում է հայաստանյան բանկային համակարգում. պահպանելով կառավարման ձևավորված ավանդույթները՝ Բանկը երբեք կաշկանդված չի եղել ադապտացվել նոր ու արդի մոտեցումներին:
Պահպանելով Բանկի առաքելության շարունակականությունը՝ մենք մտադիր ենք լրացնել և զարգացնել կորպորատիվ կառավարման արժեքները ՀՀ բանկային համակարգում մեր դիրքերի ամրապնդման և մասնաբաժնի ավելացման հստակ տեսլականով:

We have started 2024 by strengthening our competitive advantages in all market segments, and engaged in the development and stabilization of the domestic economy at the same time.
In an interview to Zarkerak.am, Artak Arkelyan, Chairman of the Executive Board/CEO of ARMECONOMBANK, spoke about the achievements made in 2023, plans for 2024, and shared his views as to standing firm in their positions n the current geopolitical and economic conditions, keeping the image of a desirable employer, and described the model adopted by the Bank to succeed in the sector.
- Mr. Arakelyan, what were the results of the Bank for 2023? Which are the main directions of the Bank’s activity in the near future?
- 2023 was another year of progress for Armeconombank despite a number of geopolitical and economic challenges.We closed the previous year with important achievements: growth of profitable assets and further attraction of resources, increase of our capital, and we exceeded our strategic goals by earning significant profit. Among the achievements, I would like to point out also the successful placement of shares that brought the number of our shareholders above 7,000 and reaffirmed the fact that investors see the Bank as a reliable and profitable destination for investment.I should mention that the Bank has been successfully proceeding with the issue of shares amounting to AMD 12bn including over AMD 3bn placed in 2023, AMD 3.7bn placed in early 2024, and the rest will be placed during the current year.
Regarding the plans for the future, we have started 2024 by strengthening our competitive advantages in all market segments, and engaged in the development and stabilization of the domestic economy at the same time. While observing the priority of micro, small, and medium business financing, the driving force of the economy, we will keep up our lending policy for agricultural, housing, and consumer sectors. The processes related to the development of digital technologies in terms of the modernization of existing products and launch of new products will remain in our focus so we offer more of convenient solutions to our customers in the future.
- Armeconombank stands firm in its positions as shown by positive performance indicators. What is the key to success for your team?
-Yes, the Bank holds specific positions in terms of all key indicators, and the achievements we had the previous year are quite express in this respect. These achievements were made possible due to the ability of our staff, the most important asset of our company, to share a common vision, support each other, stay consolidated, and devoted to their work.
I believe that our goal to strengthen the Bank's positions in the Armenian banking market and gaining a much larger share in terms of the main asset/liability indicators over the coming years is fully achievable.
- How would you evaluate the competitive position of the Bank, and the competition level in the banking sector as a whole?
- The Bank ranks above average in the sector in terms of key performance indicators, and the competition in the field in quite severe. The banks that have a larger base of affordable resources and flexible, customer-oriented policy will have more advantages.
In my opinion, the Bank’s achievements come from a number of other factors, too: in addition to having a dedicated and professional team, we traditionally observe corporate governance principles such as equality and protection of rights of major and minor shareholders, and transparency of the business. To be competitive, improve the existing positions, quickly respond to market changes, and come up with products appropriate to our customers' needs, the use of digital technologies has become especially imperative over the recent years, which is what we keep in our permanent focus. In this area, our team has greatly contributed to the further digitalization of the Bank and incorporation of the latest technologies in customer service.
- All the sectors are facing a period full of challenges. What are the problems you face in your current activity?
- There is really no shortage of challenges - from efforts to improve the service quality to securing an adequate level of capital for further expansion of the business and prospective development.There are a number of objectives such as having better information security along with the latest digital solutions, acceptable quality of assets quality along with the growth of loan portfolio and steps towards strategic goals.
We have been overcoming the obstacles as we have clear goals supported by detailed and meticulous plans, and effective schemes to achieve them, and each unit supervisor has an adequate vision of his/her objectives and the sequence of steps towards them. The high level of industry regulation and the existence of effective risk management function at the Central Bank of Armenia highly contributes to the resolution of any issues.
- A wide network of international partners and a fully booked agenda - Mr. Arakelyan, how does your team manage to establish, develop, and maintain butually beneficial cooperation with your foreign partners?
- Ever since its establishment, Armeconombank has greatly appreciated the active role and support of international financial institutions in the development of the Bank and, as an important part of its strategy, has been involved in various projects implemented by such institutions, which shaped up adequate cooperation experience and skills.
The Bank historically and traditionally succeeds in cooperating with foreign partners. Along this path, the cooperation with the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) as early as in 2000 was an important step, and the cooperation developed further as EBRD became a shareholder. This, in its turn, had a significant positive impact on the Bank's reputation in the international arena. Currently, the Bank closely cooperates with more than 20 leading international financial institutions such as the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD), Asian Development Bank (ADB), Black Sea Trade and Development Bank (BSTDB), German Investment and Development Company (DEG), GDR Reconstruction Credit Bank (KFW), Dutch Development Bank (FMO), Swiss Symbiotics Investment SA, BlueOrchard Finance S.A., responsAbility Investments AG, Belgian Incofin Investment Management investment companies, etc., and more than 115 projects worth nearly USD 630.0m have been initiated to finance the development of the country's MSMEs. In general, the international sphere is one of the most sensitive segments and requires daily follow-up, and to keep it secure, a proactive, accountable, and transparent approach is extremely important.
- As a member of the society, Armeconombank adheres to social responsibility and constantly supports social projects in various areas. Which ones would you single out?
- Social responsibility and social projects have always been important for the Bank's key shareholders, the Sukiasyan family, and for the Bank's management as well. Without going into details or focusing on individual programs, I would simply state that the critical goal of having a better homeland lies in the basis of these steps.
- There is an opinion that Armenian banks are still desired employers. How many employees does Armenian Bank have today and what are the principles of employer-employee relations at your bank?
- Today, the Bank has about 1,000 employees (a few hundred more are engaged in our outsourced services).Generally, in employer-employee relationship the management needs to demonstrate a fair and impartial attitude to everybody since motivated personnel represents the driving force of the business; it contributes to the increase of the work efficiency and, therefore, to the development of the business as well.
In this regard, we continuously improve our motivational systems, use social support packages, keep effective mechanisms to reward our personnel and, of course, facilitate professional progress, and finance their education.
Armeconombank's doors are open to all those who have adequate knowledge, desire and enthusiasm to work in our team, create added value and develop. Moreover, we give preference to recent graduates as we believing that young, stereotype-free people can breathe new life into the Bank's operations.
- Mr. Arakelyan, your position implies significant responsibility: what is important to succeed in such a work and achieve good results?
- Armeconombank is my first workplace. In 2005, I joined Armeconombank and held various positions from a Specialist to Deputy CEO, and became the CEO in June 2023. I value the experience and skills acquired over those years, and I use them to help the Bank develop and achieve new heights.
The Bank already has a 33-year history, and the managerial approaches shaped over that time make Armeconombank stand out in the Armenian banking sector. While faithful to its governance traditions, the Bank never hesitates to adopt new, up-to-date approaches.
As we maintain the continuity of the Bank's mission, we intend to supplement and develop our corporate governance values with a clear prospect of strengthening our positions and increasing our share in the Armenian banking sector.