Շարունակելով ՎԶԵԲ-ի «Արևելյան Գործընկերության Կանայք Բիզնեսում Վարկավորման Ծրագրի» շրջանակներում ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ-ի կողմից ՀՀ ՄՓՄՁ ոլորտում ներգրավված կին գործարարներին առաջարկվող ծրագրային փաթեթի ընդլայնմանն ու զարգացմանը միտված միջոցառումների արշավը՝ Բանկի Գլխամասային գրասենյակում օրեր առաջ կազմակերպվեց սեմինար-հանդիպում կին գործարարների, ՎԶԵԲ-ի ծրագիրը համակարգող և տեխնիկական աջակցությունն իրականացնող մասնագետների, արհեստավարժ դասընթացավարների մասնակցությամբ:
Միջոցառման ընթացքում քննարկվեցին բիզնես միջավայրի մարտահրավերները, ֆինանսների արդյունավետ կառավարման մեխանիզմները, մասնակիցների կողմից ներկայացվեցին հաջողության պատմություններ:      Հիշեցնենք, որ ս/թ փետրվարի 5-ին  ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ-ի  Գործադիր տնօրեն Արամ Խաչատրյանը և ՎԶԵԲ Արևելյան Եվրոպայի և Կովկասի տարածաշրջանի գծով համակարգող տնօրեն Մատեո Պատրոնեն ստորագրեցին 10մլն ԱՄՆ դոլարին համարժեք ՀՀ դրամով Վարկային Պայմանագիր, որը հաջորդում էր կողմերի միջև վերոնշյալ ծրագրի շրջանակներում նախորդ տարում կնքված և հաջողված առաջին ծրագրին: Սույն պայմանագրով ներգրավվող միջոցներն ուղղվելու են կանանց ղեկավարությամբ կամ մասնակցությամբ ՀՀ-ում գործող միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունների վարկավորմանն ու զարգացմանը:
Բանկը շարունակելու է ներկայացնել ՎԶԵԲ-ի կողմից իրականացվող տեխնիկական աջակցության շրջանակներում որպես խորհրդատու հանդես եկող փորձառու թիմի և Բանկի մասնագետների կողմից իրականացրած ուսումնասիրությունների ու վերլուծությունների արդյունքում մշակված և կին գործարարի պահանջմունքներին համապատասխանող փաթեթային առաջարկով՝ աջակցելով ոչ միայն գրավիչ պայմաններով ֆինանսական միջոցների ներգրավմանը, այլև նպատակային խորհրդատվության միջոցով բիզնես գործընթացի ողջ ցիկլի կառավարմանը: Առանձնահատուկ փաթեթ է մշակվել նաև զբոսաշրջության ոլորտի և հյուրանոցային բիզնեսով զբաղվող կին գործարարների համար:

A few days ago, within the framework of ‘’Eastern Partnership Women in Business Lending Program’’, proceeding with the campaign dedicated to the expansion and development of project package offered by ARMECONOMBANK OJSC to business women engaged in the field of MSME in Armenia, a seminar-meeting with the participation of business women, specialists coordinating EBRD’s project and ensuring technical support and professional trainers, was held on at the Bank’s Head office.
During the event business environment challenges, the mechanisms of effective management of finances were discussed, and the success stories were presented by the participants.
It is notable to remind, that on 05 February 2019, ARMECONOMBANK OJSC’s Chief Executive Officer Aram Khachatryan, and EBRD Managing Director for Eastern Europe and Caucasus Matteo Patrone, signed an AMD Loan Agreement equivalent to USD 10 million, which succeeded the first project successfully concluded between the parties in the previous year within the framework of the aforementioned project. The funds attracted under the agreement will be directed to the financing and development of women-led micro, small and medium enterprises operating in Armenia.
“The Bank will continue to present the package offer meeting the needs of business women and developed as a result of studies and analyses carried out by the EBRD’s professional team of consultants and the Bank’s specialists, supporting not only the attraction of financial means with attractive terms but also the management of the whole business process through targeted consultation. A special package has been also designed for the business women engaged in tourism and hotel business’’, mentioned in the Bank’s message.