30 տարի առաջ՝ 1991թ. օգոստոսի 26-ին, նորանկախ Հայաստանի ստեղծմանը զուգահեռ, վերակազմավորվեց ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿԸ (նախկին Բնակսոցբանկ) և, ստանալով ՀՀ ԿԲ կողմից թիվ 1 գրանցումը, առ այսօր շարունակում է պահպանել իր ուրույն դերակատարումը բանկային համակարգի և տնտեսության զարգացման գործում:
Դեռևս 2000թ-ին Բանկն առաջին անգամ ՀՀ բանկային համակարգում, առանց պետական երաշխավորության, ֆինանսական միջոցներ ներգրավեց ամենահեղինակավոր միջազգային կառույցներից մեկից՝ Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկից (EBRD), որն այնուհետև 2004թ-ին ձեռք բերեց նաև 25%+1 բաժնեմաս Բանկի կապիտալում և հաջողելով պահպանեց այդ մասնակցությունը 15 տարի:
3 տասնամյակի ընթացքում համագործակցելով մի շարք առաջնակարգ միջազգային ֆինանսական այնպիսի կառույցների հետ, ինչպիսիք են ՎԶԵԲ (EBRD), ՄՖԿ (IFC), ԳՀՀ (KFW), ՍԱԶԲ (BSTDB), ՀԶԲ (FMO), ԱԶԲ (ADB), ԳԶԲ (DEG), ԵՆԲ (EIB), COMMERZBANK AG, UNICREDIT BANK AUSTRIA AG, SYMBIOTICS S.A., INCOFIN I.M, BLUEORCHARD FINANCE S.A., FRANKFURT SCHOOL FINANCIAL SERVICES GMBH, EFA GROUP Ltd, ATLANTIC FORFAITIERUNGS AG և, մշտապես համալրելով գործընկերային լայն ցանկը, Բանկն իրագործել է մոտ 90 հաջողված ծրագիր և ներգրավել երկրի ՄՓՄՁ զարգացմանն ուղղված մոտ 500 մլն ԱՄՆ դոլարին համարժեք վարկային ռեսուրսներ: 2007թ-ից ի վեր Բանկը վարկանշվում է Moody's Investors Service միջազգային վարկանշային ընկերության կողմից, արժանացել է արտասահմանյան գործընկերների տասնյակ հեղինակավոր մրցանակների, առաջինը ՀՀ բանկային համակարգում իրեն միաձուլել այլ բանկ՝ 2016թ-ին ձեռք բերելով լիարժեք վերահսկողություն «ԲՏԱ Բանկ» ՓԲԸ նկատմամբ և իր ներկայացվածությունն ընդլայնել ՀՀ բոլոր մարզերում՝ մասնաճյուղերի քանակը հասցնելով 53-ի:
Մեր նկատմամբ խորը վստահության մասին է վկայում Բանկի կապիտալում ավելի քան 5000 փոքր բաժնետերերի ներկայությունը՝ մոտ 30% մասնակցությամբ, և մենք մշտապես շարունակելու ենք սահմանել նոր նշաձողեր՝ ի շահ մեր բաժնետերերի, հաճախորդների, գործընկերների, աշխատակիցների և երկրի տնտեսության՝ պահպանելով բոլոր կարևոր արժեքները՝ որպես կայուն և թափանցիկ ֆինանսական գործընկեր, - իր խոսքում նշեց Բանկի Խորհրդի նախագահ պրն. Ս. Սուքիասյանը:
Շնորհիվ բանկ-հաճախորդ սերտ գործակցության և ռիսկերի զսպման արդյունավետ մեխանիզմների՝ Բանկը միշտ առանձնացել է վարկային պորտֆելի բարձր որակով՝ առաջնորդվելով ոչ միայն իր ապահովության համար վարկի սպասարկման ճիշտ գնահատմամբ, այլև լինելով ռիսկերը բացահայտող լավ խորհրդատու հաճախորդի բիզնեսի տեսանկյունից,- նշեց Բանկի Գործադիր տնօրեն պրն. Ա. Խաչատրյանը՝ հավելելով, որ Բանկը հետամուտ է լինելու հաճախորդների սպասարկման որակի բարձրացմանն ու հարմարավետությանն ուղղված նոր տեխնոլոգիական ծրագրերի իրագործմանն ու զարգացմանը:
Վերջին երեք տարիների ընթացքում Բանկի հիմնական ֆինանսական ցուցանիշները գրանցել են առանձնակի աճ և կազմել.
- Ակտիվներ՝ 324,8 մլրդ դրամ (+70%)
- Պարտավորություններ՝ 281,5 մլրդ դրամ (+74%)
- Հաճախորդներին տրված վարկեր՝ 199,8 մլրդ դրամ (+92%)
- Ընդհանուր կապիտալ՝ 43,3 մլրդ դրամ (+49%)
30.06.2021թ-ի դրությամբ Բանկի զուտ շահույթը կազմել է 2,1 մլրդ դրամ, իսկ խնդրահարույց վարկերը (NPL) կազմել են պորտֆելի 0.95%-ը:

30 years ago, in 1991, ARMECONOMBANK (formerly Banksotsbank) was reorganized in parallel with the creation of newly independent Armenia and, as it received Registry #1 from the Central Bank of Armenia, the Bank has been playing its unique role in the development of the banking sector and economy ever since.
As early as in 2000 and for the first time in the Armenian banking sector, the Bank attracted funds without state guarantee from one of the most reputable international organizations, the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD), which later acquired a 25%+1 stake in the Bank's capital - a shareholding that successfully existed the following 15 years.
For three decades, the Bank has been cooperating with a number of major international financial institutions such as the EBRD, IFC, KFW, BSTDB, FMO, ADB, DEG, EIB, COMMERZBANK AG, UNICREDIT BANK AUSTRIA AG, SYMBIOTICS S.A., INCOFIN I.M, BLUEORCHARD FINANCE S.A., FRANKFURT SCHOOL FINANCIAL SERVICES GMBH, EFA GROUP Ltd, ATLANTIC FORFAITIERUNGS AG and, while it kept expanding its extensive list of partners, it implemented about 90 successful projects and attracted credit resources equivalent to about USD 500m to finance the development of the country's MSMEs. Rated by Moody's Investors Service international rating company since 2007, the Bank has received dozens of prestigious awards from foreign partners, and was the first in the Armenian banking sector to incorporate another bank as it gained full control over BTA Bank CJSC in 2016 and expanded its presence in all provinces of Armenia as it brought the number of its branches to 53.
"The existence of more than 5,000 minor shareholders with about 30% in the Bank's capital is an evidence of profound confidence towards us, and we will keep setting new benchmarks for the benefit of our shareholders, customers, partners, employees, and the country's economy in general, and preserve all of our key values as a stable and transparent financial partner,” said Mr Saribek Sukiasyan, the Chairman of the Board.
"Thanks to the close customer-bank cooperation and effective risk mitigation mechanisms, the Bank has always stood out for the high quality of its loan portfolio. Apart from the correct assessment of loan servicing for its own safety, security, we are good consultants in terms of identifying business risks from the customer's point of view," said Mr. Aram Khachatryan, the CEO, and added that the Bank intended to further develop and implement new technological projects aimed at improving the quality and convenience of customer service.
During the past three years, the key performance indicators of the Bank demonstrated a special rate of growth:
- Assets: AMD 324,8bn (+70%)
- Liabilities: AMD 281,5bn (+74%)
- Loans to customers: AMD 199,8bn (+92%)
- Total capital: AMD 43,3bn (+49%)
As at 30.06.2021, net profit was AMD 2,1bn with non-performing loans (NPL) accounting for only 0.95% in the portfolio.