Ձեռնարկատիրալան գործունեությամբ զբաղվելիս շատ կարևոր է  բիզնես հաշվետվությունների և պայմանագրերի, որոնք օգտագործվում են ընկերության գործունեության և երրորդ անձնաց հետ հարաբերությունների կառուցման ժամանակ, ճիշտ և կառուցվածքային կազմումը:
Մենք ընտրել են մի պայմանագրերի մի քանի տիպային օրինակներ, որոնք օգտագործումը կարող է օգտակար լինել բիզնես գործընթացները կազմակերպելիս:
Կցված տիպային ձևերը հանդիսանում են օրինակներ, որոնք ներառում են իրենք մեջ բոլոր գործող ընդհանուր կետերը: Տիպային օրինակները չունեն իրավական ուժ և պայմանագրեր կազմելիս կարիքն կլինի մասնագիտական իրավաբանական խորհրդատվության:
Տիպային ձևերն են
• Վարձակալության պայմանագիր
• Աշխատանքային պայմանագիր
• Իրավաբանական անձի լիազորագիր ֆիզիկական անձին տրված
• Ֆիզիկական անձի լիազորագիր ֆիզիկական անձին տրված
• Շինարարակիան աշխատանքների կաատարման նախահաշվի կազման օրինակ\
Վարձակալության պայմանագիր
Վարձակալության պայմանագիրը վարձատուի և վարձակալի միջև կնքված պայմանագին  էլ որով, որոշակի վճարի դիմաց վարձատուն վարձակալի օգտագործմանն է հանձնում անշարժ գույքը: Պայմանագրի կողմեր են հանդիսանում վարձատուն և վարձակալը: Վարձատուն իր գույքը ժամանակավոր օգտագործմանն հանձնողն է,որպես վարձատու կարող է հանդիսանալ ինչպես գույքի սեփականատերը, այնպես էլ լիազորված անձը:
Վարձակալը՝ գույքը ժամանակավոր օգտագործման  վերցնողն է:
Աշխատանքային պայմանագիր
Աշխատանքային պայմանագիրը գործատուի և աշխատակցի միջև կնքվող պայմանագիրն է, համաձայն որի գործատուն պարտավորվում է աշխատակցին տրամադրել աշխատանք, ապահովել աշխատանքային օրենսգրքով և այլ նորմատիվ ակտերով սահմանված աշխատանքային պայմաններ: Աշխատքնային պայմանագրով սահմանվում է նաև պայմանագրի խզման, փոփոխման պայմանները, աշխատավարձի չափը:
Լիազորագրեր
Լիազորագիրը փաստաթուղթ է, որը տրամադրվում է ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձի կողմից մեկ այլ ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձի, որտեղ ամրագրվում են այն գործարքներըն ու գործուղութւնները, որոնք լիազորված անձը իրավասու է իրականացնել, ինչպես նաև այդ գործարքների բովանդակությունը և սահմաններ:
Շինարարական աշխատանքների նախահաշիվ
Շին. աշխատքների նախահաշիվը իրենից ներկայացնում է շինարարական աշխատանքները կազմակերպելու համար անհրաժեշտ բոլոր, նյութական և ոչ նյութական ռեսուրսների արժեքների և քանակի ցանկը: Նախահաշվի համար հիմք է հանդիսանում շին շխատանքների ընդհանուր նախագիծը:

The correct and structural preparation of business reports and agreements used in company activity and buiding relationships with third parties is extremely important when doing entrepreneurial activity.
We have chosen some typical examples of contracts, which may be useful while organizing business activities.
The attached sample forms are considered as examples containing all the acting general points. The sample forms don’t have a legal force and there will be a need of professional legal advice when drafting contracts.
The sample forms are:
- Lease agreement
- Employment contract
- Power of attorney of a legal entity issued to a physical entity
- Power of attorney of a physical entity issued to a physical entity
- An example of a construction pre-estimate
Lease agreement
Lease agreement is the agreement signed between the a lessor and a lessee, in which the lessor hands over the real estate to the lessee for a certain fee. The lessor and the lessee are considered as the parties of agreement. The lessor is the one who gives his property for temporary use, both the owner of the property and the authorized person can be the lessor.
The lessee is the one taking the property for temporary use.
Employment contract
Employment contract is the agreement signed between the employer and employee, according to which the employer undertakes to provide work to the employee, to ensure working conditions defined by the Labor Code and other normative acts. The terms of termination of the contract, terms of change, the amount of salary are defined by the contract as well.
Powers of attorney
Power of attorney is a document provided by a physical or legal entity to another physical or legal entity, where the transactions and activities that the authorized person is is authorized to carry out, as well as the content and limits of these transactions.
Pre-estimate of construction works
The pre-estimate of construction works is a list of values and quantities of all material and non-material resources necessary to organize the construction works. The general plan of construction works is the basis for pre-estimate.