«ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ» ԲԲԸ և Հոլանդական զարգացման բանկի (FMO) միջև 2019թ. կնքված 20մլն. ԱՄՆ դոլարի չափով Վարկային պայմանագրի շրջանակներում FMO-ից ներգրավվեց վարկային միջոցների թվով երկրորդ USD 10,000,000 գումարով մասնաբաժինը:
Այս վարկային միջոցները համահունչ են FMO- ի վարած անհավասարությունների նվազեցման ռազմավարությանը: ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿԸ ներգրավված միջոցներն ուղղելու է առավել մեծ ուշադրության կարիք ունեցող թիրախային խմբերին՝  Միկրո ձեռնարկություններին, Կին և Երիտասարդ ձեռներեցներին, որոնք նպաստելու են Հայաստանի տնտեսության զարգացմանը:
ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿԸ FMO Հոլանդական զարգացման բանկի հետ սկսել է համագործակցել դեռևս 2010 թվականից: Արդեն երեք տասնամյակ շարունակ Բանկի հանդեպ վստահության աստիճանի խոսուն ապացույցն են մի շարք առաջնակարգ միջազգային ֆինանսական ընկերությունների հետ լայնածավալ համագործակցության փորձն ու պատմությունը և բազում հաջողված նախագծերը:

The second tranche of USD 10mln was attracted in the framework of the Loan Agreement signed in 2019 between ARMECONOMBANK OJSC and Dutch Development Bank (FMO) for USD 20mln. These funds are in line with FMO's inequality reduction strategy. ARMECONOMBANK will direct the raised funds to target groups in need of greater attention - Micro Enterprises, Women and Young Entrepreneurs, which will contribute to the development of Armenia's economy.
This loan facility fits with FMO’s strategy to reduce inequalities. ARMECONOMBANK will on-lend the raised amount to underserved clients, i.e. Micro Enterprises, Women and Young Clients, which will contribute to the development of Armenia’s economy.
The cooperation between ARMECONOMBANK and FMO, the Dutch Development Bank, was launched in 2010. Throughout three decades ARMECONOMBANK OJSC has emphasized the importance of cooperation with international organizations, the evidence of which is the comprehensive partnership record with first class IFIs witnessed by the successful projects and the level of trust towards the Bank.