ԵՆԲ միջոցներով ֆինանսավորվող ծրագրեր
Եվրոպական Ներդրումային Բանկը (ԵՆԲ) հանդիսանում է Եվրամիության վարկատուն: ԵՆԲ-ն խոշորագույն ֆինանսական հաստատություններից է:
Այն օգնում է տնտեսությանը, ստեղծում է աշխատատեղեր, խթանում է հավասարությունը և բարելավում կյանքը ԵՄ քաղաքացիների և զարգացող երկրների մարդկանց համար:
ԵՆԲ-ն ունի նախագծերի ֆինանսավորման ավելի քան 60 տարվա փորձ:
Ծրագրի շահառուներ են
Փոքր և միջին ձեռնարկություններ են (Միջին կապիտալով ձեռնարկություններ), որոնք իրենց գործունեությունը ծավալում են գյուղատնտեսության, գյուղմթերքի վերամշակման, զբոսաշրջության, արտահանման խթանման, և արդյունաբերության խթանման ոլորտներում:
Ծրագրի առավելություններ են
• շահառուները ֆինանսավորվում են արտոնյալ տոկոսադրույքով, որը էականորեն (շուրջ 5 տոկոսային կետ) ցածր է, քան ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ ԲԲԸ-ի կողմից առաջարկվող` առանց ԵՆԲ-ի ֆինանսավորման նմանատիպ այլ վարկերի տոկոսադրույքը
• տրամադրվում է վարկի մարման ճկուն ժամանակացույց, այդ թվում մայր գումարի մարման արտոնյալ ժամանակահատվածով:
ԵՆԲ միջոցներով ֆինանսավորվող ենթածրագրերի Բնապահպանական և սոցիալական հարցերի վերաբերյալ հարցերի դեպքում դիմել ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ, գրել bank@aeb.am էլ. հասցեին կամ զանգահարել 8686 հեռախոսահամարով:
Առևտրային վարկի պահմաններին առավել մանրամասն կաող եք ծանոթանալ հետևյալ հղմամբ
Վարկային պատմություն և սքոր գնահատական[br]
Վարկային պատմությունը հաճախորդի գործող և փակված ֆինանսական պարտավորությունների կատարման որակի վերաբերյալ տեղեկությունների ամբողջությունն է, որը հավաքագրվում է Վարկային բյուրոյում վարկատու կազմակերպությունների կողմից տրամադրվող տեղեկատվության հիման վրա: Հավաքագրվող տեղեկատվությունը համակարգվում է Վարկային բյուրոյի կողմից և ըստ անհրաժեշտության (Նոր վարկի դիմում, գործող վարկի մոնիտորինգ և այլն) տրամադրվում է համապատասխան իրավասություն ունեցող, հարցում կատարող ֆինանսական կազմակերպությանը: Հաճախորդի վարկային պատմությունը էական նշանակություն ունի Բանկի համար՝ տվյալ հաճախորդի վարկունակության գնահատման և վարկի տրամադրման կամ մերժման որոշում կայացնելու նպատակով:[br]
Վարկային պատմության կարևորության և շանակության վերաբերյալ կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հղումով. https://www.abcfinance.am/lifesituations/credit-history.html

Preferential interest rate
European Investment Bank (EIB) is the European Union’s Lender. EIB is one of the largest financial institutions.
It promotes the economy development, creates jobs, spurs equality and makes the life of EU citizens and people of developing countries better.
EIB has more than 60 years of experience in project financing.
Project beneficiaries
Small and medium enterprises (midcap enterprises) which are engaged in the fields of agriculture, processing of agricultural products and tourism.
Advantages of the project
• The beneficiaries are financed at preferential rates, is which is substantially lower (about 5 percentage points) than the interest rates of the similar loans offered by ARMECONOMBANK OJSC without EIB’s financing.
• Loan repayment flexible schedule, as well as Principle repayment grace period is envisaged.
In case of questions regarding Environmental and social issues of subprojects financed through EIB, please apply to ARMECONOMBANK OJSC sending a message to bank@aeb.am  e-mail address or calling by 8686 number.
The information herein is not complete, please give preference to the Armenian version.
Please   follow    the    link   below    for   the    importance   and   significance   of   credit   history: https://www.abcfinance.am/lifesituations/credit-history.html
The nature of credit SCORE scoring
ARMECONOMBANK OJSC company uses the scoring system of evaluation developed and implemented by the Bank.[br][br]The factors affecting the SCORE grade are: credit burden, availablity of recorded income, previously overdue liabilities and etc. Each equest of credit history may have a negative impact on SCORE grade of the particular applicant and reduce it.
• • fully repay existing overdue loan obligations and exclude even one day delays in performance of obligations on current loans;
• • avoid becoming a guarantor for loans of untrustworthy persons in the future;
• • have recorded income.
Please follow the link below for the importance and significance of credit history: https://www.abcfinance.am/lifesituations/credit-history.html