Միասնական հաշվետվողական ստանդարտը (CRS) (այսուհետ՝ նաև Ստանդարտ) մշակվել է Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպության (ՏՀԶԿ) կողմից հարկային թափանցիկությունը խրախուսելու և հարկային պատասխանատվությունից խուսափելու դեմ պայքարելու համար։
Ստանդարտը ներդրած երկրների հարկային մարմինները, փոխադարձության սկզբունքով, տարեկան մեկ անգամ ավտոմատ եղանակով տեղեկատվություն են փոխանակելու ֆինանսական հաստատություններում ոչ ռեզիդենտների ֆինանսական հաշիվների վերաբերյալ։ Այդ նպատակով ֆինանսական հաստատությունները պարտավոր են հավաքագրել և տեղական հարկային մարմիններին փոխանցել հաճախորդների հարկային ռեզիդենտության, հաշիվների մնացորդի վերաբերյալ և Ստանդարտով սահմանված այլ տեղեկատվություն։
Տեղեկացնում ենք, որ Հայաստանի Հանրապետությունը, լինելով ՏՀԶԿ անդամ, միացել է Ստանդարտին, որի կիրարկման նպատակով համապատասխան փոփոխություններ են կատարվել նաև ՀՀ Հարկային օրենսգրքում։
ՀՀ hարկային օրենսգրքում (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) փոփոխությունների և լրացումների արդյունքում ՀՀ ֆինանսական կազմակերպությունները, այդ թվում՝ «ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ» ԲԲԸ-ն (այսուհետ՝ Բանկ), պարտավոր է հարկային մարմին տրամադրել տեղեկություններ օտարերկրյա պետությունների ռեզիդենտ համարվող հաշվետերերի և վերահսկող անձանց հաշիվների վերաբերյալ։ Հարկային մարմին տրամադրվող տեղեկությունների շրջանակը սահմանվում է ՏՀԶԿ-ի կողմից հրապարակված Միասնական հաշվետվողական ստանդարտով։
Շարունակելով օգտվել Բանկի ծառայություններից՝ Դուք համաձայնում եք, որ Ձեր հաշիվների վերաբերյալ՝ ՀՀ hարկային օրենսգրքում և Ստանդարտով նախատեսված տեղեկությունները տրամադրվեն ՀՀ հարկային մարմին։ Անհամաձայնության մասին Բանկին կարող եք տեղեկացնել պաշտոնական հաղորդակցման ցանկացած եղանակով՝ սույն ծանուցումը ստանալուց հետո 10-օրյա ժամկետում։

The Common Reporting Standard (CRS), (hereinafter also referred to as Standard) has been developed by Organization for Economic Co-operation and Development (OECD) to promote tax transparency and combat tax evasion.
The tax authorities of the countries that have adopted the Standard will, on the basis of reciprocity, automatically exchange information once a year regarding the financial accounts of non-residents held in financial institutions. For that purpose, the financial institutions should collect and provide information to local tax authorities regarding the tax residency of customers, account balance and other information defined by the Standard.
We inform you that the Republic of Armenia, as an OECD member, has joined the Standard, for the implementation of which relevant changes have been also made to the RA Tax Code.
As a result of changes and addendums to RA Tax Code (hereinafter – the Code) , financial institutions of RA, including ARMECONOMBANK OJSC (hereinafter – the Bank) should submit information to the tax authority regarding the accounts of resident account holders of foreign states and controlling persons. The scope of information provided to tax authority is established by Common Reporting Standard published by OECD.
By continuing to use the Bank’s services, you agree that the information on your accounts as provided for by the RA Tax Code and the Standard, will be submitted to the RA tax authority. You may inform the Bank of disagreement through any official means of communication within 10 days’ period following the receipt of this notice.